Manyetik Rrezonans ( 1.5 Tesla)

Geçtiğimiz yüzyılın kuşkusuz en çarpıcı teknolojik gelişmelerinden biri tıp dünyasının hizmetine Manyetik Rezonans (MR) görüntülemenin girmiş olmasıdır. MR 1980’li yıllardan itibaren klinikte kullanılmaya başlanmıştır. MR cihazını üstün kılan en önemli özelliği radyasyon etkisinin olmamasıdır. İnsan vücuduna bilinen hiçbir yan etkisi yoktur, gereklilik halinde gebelere bile uygulanabilmektedir.

Temel prensibi Manyetik Rezonans cihazı içinde insan vücuduna verilen radyo dalgalarına karşılık atom çekirdeklerinin oluşturduğu elektrik sinyallerinin bilgisayarlar aracılığı ile görüntüye dönüştürülmesine dayanmaktadır.Hizmetlerimiz
Manyetik Rrezonans ( 1.5 Tesla)
Dijital Mammografi
Ultrasonagrafi
Renkli Doppler Ultrasanografi
Kemik Dansitometresi
Dijital Röntgen-Orthoröntgen
Dijital Panoramik Diş Röntgeni
Girişimsel Radyoloji
Laboratuvar
EEG - EMG EMG-EEG

Günümüzde yumuşak dokularda ayrım gücü en yüksek görüntüleme metodu olan MR, her üç düzlemde de (önden, yandan yada kuşbakışı) kesitsel görüntü alabilme özelliğine sahiptir.

Kemiğin kortikal (dış) tabakalarının oluşturduğu görüntüyü bozucu etkiler MR’da görülmediğinden kemik iç yapısı ve kemiğe komşu eklem, kıkırdak ve bağlar son derece detaylı görüntülenebilmektedir.

Kan akımını ilaca gerek kalmadan doğrudan görüntüleyebilmesi, kafa içi problemlerde klinik yaklaşıma büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca klinik gereklilik halinde kontrast madde enjekte edilerek kontrastlı MR anjiografi tetkiki de yapılabilmektedir.

Merkezimizde 1.5 Tesla yüksek güçte MR cihazı kullanılmaktadır. Her üç ayda bir yazılım, yılda bir kez mekanik donanımı güncellenmektedir.

Bu sayede rutin inceleme süreleri birkaç dakikaya inmiştir. Kullanılan antenlerin gelişimi daha yüksek sinyal alınmasını sağladığından görüntülerde detay ve kalite sürekli artmaktadır.

Yüksek gücüne rağmen (1.5 Tesla) kullandığımız MR cihazı tünel iç yapısının daha geniş olması nedeni ile kapalı alan korkulu (klostrofobik) hastalarda büyük kolaylık sağlamaktadır.

 

Cihazımız yukarıdaki özelliklerinin yanısıra;

-Spektroskopi
-Diffüzyon
-Perfüzyon
-BOS Akım analizi de yapabilmektedir. 
Güleryüzlü kadromuz insan odaklı hizmet anlayışımızın temelini oluşturmaktadır